Kategórie
Chrámy, Svatá města

Opustenie tela v nepálskom chráme v Pashupatinath

Chrámový komplex Pashupatinath v Nepále je jedným z najdôležitejších miest vo svete venovaný pánovi Shiva, ktorý predstavuje viac ako 500 chrámov, svätýň, ašrámov a monumentov. Chrám sa nachádza na brehu rieky Bagmati v hlavnom meste himalájskej krajiny – Káthmandu. Chrám je taktiež sídlom nepálskej národnej deity, pána Pashupatinatha. Práve tu mnohí Nepálčania prinášajú svojich pozostalých na hinduistické kremačné rituály.

Chrám stojí na mieste kde Shiva stratil jeden zo svojich parohov, keď bol v podobe jeleňa. So svojou manželkou prišli k brehu rieky Bagmati a boli unesení krásou tohto miesta, a preto sa rozhodli stať sa jeleňmi a prechádzať sa v okolitých lesoch. Po nejakom čase sa deities a ľudia rozhodli vrátiť ich nazad do ich povinností, no Shiva tomu odolával, a tak sa v boji zlomil jeden z jeho parohov. Tento paroh sa neskôr stal prvým lingamom, ktorý uctievajú hinduisti v Pashupatinath chráme. Neskôr sa táto pamiatka stratila, no bola znovunájdená pastierom, ktorého krava ukázala miesto kde bol lingam pochovaný, tým že miesto opakovane zavlažovala mliekom.

Každý rok tento chrám priláka stovky postarších hinduistov, ktorí sa tu uchýlia počas svojich posledných týždňov života, aby stretli smrť a boli spopolnení na brehoch rieky a putovali svojou poslednou cestou vodami rieky Bagmati, ktorá neskôr stretá vody posvätnej rieky Gangy. Hinduisti zo všetkých kútov planéty sem prichádzajú pre svoju kremáciu. Verí sa, že tí ktorí opustia telo v chráme Pashupatinath, sa znovuzrodia ako ľudia, bez ohľadu na to či spáchali nejaké previnenie, ktoré by zhoršilo ich karmu. Presný deň ich smrti je predpovedaný chrámovými astrológmi.

17.května 2019

Zdroj

https://www.youtube.com/watch?v=QW2CMncV3P4&feature=emb_title

Víc informací

https://hinduismnow.org/

https://kailaasa.org/

https://nithyanandapedia.org/